KOBiZE - trwa weryfikacja danych wprowadzonych do Krajowej bazy

Trwa weryfikacja danych zawartych w Krajowej Bazie o Emisjach Gazów Cieplarnianych i Innych Substancji prowadzonej przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami "KOBIZE" Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy.
 
Co to jest KOBiZE
Wielu przedsiębiorców nie potrafi rozszyfrować tego skrótu. Brak świadomości przedsiębiorców jest nadal powszechnym problemem.KOBiZE to Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, który m.in. prowadzi Krajową bazę, w której zbierane są dane o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji i parametrach z nimi związanych. Odpowiada za wykonywanie corocznych, krajowych inwentaryzacji emisji gazów cieplarnianych i innych substancji, a także innych raportów.
Nie zapominaj, że podmiot korzystający ze środowiska, którego działalność powoduje emisje -  zgodnie
 z art. 7 ust. 1 ustawy z 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji
ma obowiązek sporządzić i wprowadzić raport  do wspomnianej wyżej Krajowej bazy, w terminie do końca lutego każdego roku. Obowiązek przekazywania informacji o emisjach dotyczy w zasadzie każdego podmiotu niezależnie od jego wielkości czy skali szkodliwości dla środowiska. Wystarczy, że firma wykorzystuje w ramach swojej działalności samochód, i wcale nie musi to być rozbudowana flota, albo posiada własną kotłownię to już taki obowiązek sprawozdawczy na niej ciąży.
Należy zatem zweryfikować czy na terenie zakładu podmiot eksploatuje:

  • instalacje powodujące emisję do powietrza np. lakiernie, galwanizernie, spawanie, stanowiska serwisowo – naprawcze z odciągami spalin, agregaty prądotwórcze, klimatyzatory oraz instalacje do chłodzenia, jak również  instalacje do spalania paliw (kotłownia zakładowa) itp.,
  • urządzenia powodujące emisję do powietrza tzn. emisje z procesów spalania paliw w silnikach spalinowych np. samochodach osobowych/ciężarowych, wózkach widłowych czy innych środkach transportu, jak również w innych urządzeń napędzanych silnikami spalinowymi tj. myjkach, kosiarkach.
    Wielkości emisji zawarte w raporcie ustala się na podstawie prowadzonych pomiarów lub na podstawie informacji o wielkości produkcji, zużyciu paliw lub surowców i odpowiadających tym wielkościom wskaźników emisji.

Co grozi za niezłożenie raportu KOBiZE
Wprawdzie ustawa o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji nie przewiduje żadnych kar za niezłożenie raportu lub złożenie raportu w formie niepełnej. Jednak nie powinno się tego obowiązku ignorować. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, podczas kontroli może zażądać przedstawienia złożonego raportu do KOBiZE i w razie jego braku, w zarządzeniach pokontrolnych nałożyć obowiązek uzupełnienia takiego raportu. Dopiero niewywiązanie się z zarządzeń pokontrolnych w określonym terminie skutkuje nałożeniem stosownego mandatu karnego (w wysokości do 500 zł.) przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami nie jest organem administracyjnym, nie posiada uprawnień ani narzędzi służących do ukarania podmiotu za niewypełnianie ustawowych obowiązków. Organ ochrony środowiska taki jak marszałek województwa, starosta czy regionalny dyrektor ochrony środowiska nie jest również kompetentny do nakładania kar, ponieważ nie wchodzi to w zakres jego uprawnień.
W przypadku niezłożenia raportu do KOBiZE zastosowanie mają regulacje ustawy z 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska. 

Więcej informacji:

Mikołaj Marciniak

Specjalista ds. ochrony środowiska 

mail: m.marciniak@szkoleniowiec.poznan.pl 

tel.:  61 84 00 440